Užsiregistruok naujienlaiškį
Vardas:
El. paštas:
 
Kurortas.lt
patikimas Jūsų atostogų gidas
LTENDERU
Registruotis Prisijungti
 
Neringa
 
 
 
 
 
 
 
 
Apie kurortą
Gyvybės versmė - vanduo
Tai dabar ypač aktualu, kai Lietuvoje - vidurvasaris ir užplūsta karščiai.
Pas mus, priešingai nei Vakaruose, o juo labiau karštosiose šalyse nėra įprasta gerti daug vandens. Ir ne tik kai karšta.

 
Dehidratacija šiandien galbūt labiausiai paplitusi, tačiau vis dar nėra plačiai skelbiama sveikatos problema. Alkoholis, kava, arbata ir saldūs gėrimai pašalina vandenį iš organizmo.

Patarimai:

nRyte išgerkite stiklinę šilto vandens, “sausros”, atsiradusios organizme per naktį, pašalinimui ir padės pašalinti sukauptas atliekas. Po to jūs galite išgerti stiklinę vandens su citrina ir medumi.

n Maždaug pusvalandį prieš valgį išgerkite stiklinę vandens. Tai skystina kraują ir palengvina maistingų medžiagų transportavimą po visą kūną. Vanduo taip pat didina virškinimo sulčių sekreciją ir sumažina tulžies klampumą. Jei geriame vandenį ar kitus gėrimus valgydami, praskiedžiamos virškinimo sultys, todėl virškinimas tampa mažiau efektyvus.

n Pavalgius, po kurio laiko sumažėja vandens kiekis kraujyje, dėl maisto medžiagų pernešimo po visą kūną. Vandens stiklinė maždaug 2,5 valandos po to, kai valgėte, padės atkurti vandens trūkumą kraujyje.

Šios paprastos rekomendacijos padės jums išvengti vienos didžiausių problemų organizmo veikloje.

Vandens gėrimas tinkamu metu ir pakankamas jo kiekis turėtų būti sudedamoji gydymo kurso dalis.

Svarbi pastaba

Vandens pusiausvyros organizme atkūrimas turėtų vykti pamažu. Dehidrataciją patyręs organizmas labai imlus ligoms. Dehidratacijos sąlygomis inkstai, taip kaip ir visas kūnas, siekia išlaikyti brangų vandenį. Esant tokiai situacijai, daugeliui žmonių atsiranda sūrių produktų potraukis, nes druska leidžia organizmui išlaikyti vandenį. Inkstai sumažėja ir prafiltruoja mažiau vandens. Tuomet gerti litrus vandens, būtų neprotinga. Perėjimas nuo vandens trūkumo iki pagerinto vandens balanso organizme turėtų vykti po truputį. Gerai, jei jis vyksta, prižiūrint specialistui.

Kaip pamažu atkurti vandens balansą:

nIšgerkite ne daugiau kaip vieną stiklinę papildomai prie įprasto dienos suvartojamo vandens kiekio, ir patikrinkite, ar padidėjo šlapimo kiekis. Jei padidėjo, tada pridėkite dar 1-2 stiklines. Jei ne, didinkite kasdienį vartojimą trečdaliu ar puse stiklinės šilto vandens. Po tam tikro laiko inkstai nuspręs, ar vanduo nebėra deficitas. Sumažės druskos poreikis.

nTada galima padidinti minimalų kasdienį vandens kiekį iki 6-8 stiklinių per dieną. Tai ženkliai sumažins naujų ligų atsiradimo riziką. Tačiau, siekiant visiškai panaikinti vandens stygiaus pasekmes organizmui ir atkurti vandens balansą, gali prireikti vienerių, o kartais ir daugiau metų.

Svarbi pastaba

Kai organizmas patiria vandens trūkumą, jis kaupia druskas, kad išvengtų vandens netekimo. Kai padidėja šlapinimasis dėl pagerėjusio vandens balanso, sukauptos druskų atsargos pamažu šalinamos kartu su šlapimu. Jei bandome panaikinti vandens deficitą per greitai, ten, kur druskų sukaupta daugiausiai, gali atsirasti limfinis sutinimas.

Veido, patinimai akių ir sąnarių srityje reiškia, kad vandens deficito pašalinimas organizme vyksta per greitai. Kai tinimai mažėja, galima padidinti vandens suvartojimą iki paros normų. Kuo daugiau vandens patenka į kūną, tuo didesnis druskų kiekis pašalinamas iš jo. Nepamirškite vartoti nerafinuotą druską - tai dietos dalis. Jei jaučiate raumenų spazmus, ypač naktį, greičiausiai jūsų kūnui trūksta druskos (arba jūs naudojate ne to tipo druską, kurios reikia).

"Lietuvos sveikata"